Δευτέρα, 25 Φεβρουαρίου 2013

85η Τελετή Απονομής των Βραβείων Όσκαρ


Τελικά αποφάσισα να μην ξενυχτήσω για να δω την 85η τελετή ζωντανά γιατί το πρωί είχα ένα ιατρικό ραντεβού και αναγκάστηκα να ξυπνήσω νωρίς. Τα παρακολούθησα με την άνεση μου σήμερα το μεσημέρι χαλαρός με ποτό και πούρο περιμένοντας μάταια να με διασκεδάσουν κάπως.

Και ευτυχώς δηλαδή που δεν ξημερώθηκα γι αυτά γιατί δεν υπήρχε περίπτωση να μην με πάρει ο ύπνος βλέποντας τρεις ώρες μια τόσο επίπεδη τελετή. Νομίζω ότι δεν έχω δει πιο αδιάφορη και βαρετή απονομή τα τελευταία χρόνια. Ακόμη και τα happenings που πρόσθεσαν όπως η ανακύρηξη του νικητή καλύτερης ταινίας από την Μισελ Ομπάμα και η παρουσία του William Shatner σαν James T.Kirk από το Star Trek που ταξίδεψε στο χρόνο για να βοηθήσει στην παρουσίαση δεν μου κράτησε το ενδιαφέρον ούτε με έκανε να χαμογελάσω.


Το πρόβλημα ξεκινάει από τον νέο παρουσιαστή Seth MacFarlane που δε γνωρίζω τι ακριβώς είχαν στο μυαλό τους όταν τον επέλεγαν για την παρουσίαση αλλά σίγουρα δεν το πέτυχε αυτό.Ηταν αδιάφορος και κρύος και με τα χοντροκομμένα αστεία του έβγαλε ελάχιστα γέλιο και δεν είχε καμία χημεία με το κοινό. Επιπλέον σε αντίθεση με τους παρουσιαστές του παρελθόντος ούτε να τραγουδήσει ούτε να χορέψει καλά μπορεί και γενικά απέτυχε στον ρόλο του διασκεδαστή ενώ όπως είπα και νωρίτερα ούτε τα σκετς και τα χορευτικά βοήθησαν στο να κυλήσει ευχάριστα η βραδιά. Δεν υπάρχει λόγος λοιπόν να αναφερθώ για να τα θάψω ούτε να ασχοληθώ περισσότερο με αυτά και βρίσκω καλύτερο το να περάσω στους πραγματικούς πρωταγωνιστές της τελετής που ήταν οι νικητές που πήραν το χρυσό αγαλματάκι.


Πρώτος και καλύτερος και μεγάλος θριαμβευτής ο νεκραναστημένος Ben Affleck που κατέκτησε το Οσκαρ καλύτερης ταινίας με το ARGO του κι έκλεισε πολλά στόματα που δικαιολογημένα τα τελευταία χρόνια τον θεωρούσαν ξοφλημένο με τις επιλογές που έκανε και με την καριέρα του να έχει πάρει την κατιούσα με αποτέλεσμα να δυσκολέυεται και να βρει ρόλους. Η ταινία του έφυγε τελικά με τρία όσκαρ στις αποσκεύες της καθώς κέρδισε και τα Best Film Editing και Best Adapted Screenplay.


Επίσης το ίδιο κερδισμένο βγήκε και το παραμυθένιο Life of Pi του Ang Lee ο οποίος κατέκτησε το Οσκαρ Σκηνοθεσίας και το δημιούργημα του κυριάρχησε στα τεχνικά βραβεία κατακτώντας συνολικά τέσσερα αγαλματάκια τα Best Director, Best Cinematography, Best Original Score και Best Visual Effects κάτι που φανερώνει ότι οπτικά ήταν η καλύτερη ταινία φέτος.


Σε ότι αφορά το βραβείο για τον καλύτερο ηθοποιό όλα τα προγνωστικά επιβεβαιώθηκαν και ο Daniel Day Lewis το κατέκτησε για την συγκλονιστική του ερμηνεία στο Lincoln την πολυδιαφημισμένη ιστορική ταινία του Steven Spielberg που τελικά πήρε μόλις δυο βραβεία ενώ ακουγόταν για περισσότερα.


Το γυναικείο αγαλματίδιο για την καλύτερη ηθοποιό απονεμήθηκε στο μεγάλο ανερχόμενο νέο αστέρι της βιομηχανίας την Jennifer Lawrence για την ερμηνεία της στο Silver Linings Playbook που αν και είχε αρκετές υποψηφιότητες σε πολλές κατηγορίες χθες βράδυ δεν μπόρεσε να κερδίσει τίποτα άλλο.




Αναλυτικά οι υποψηφιότητες και οι νικητές σε όλες τις κατηγορίες ακολουθούν στη συνέχεια. Ραντεβού του χρόνο για την 86η απονομή που ελπίζω κι εύχομαι να είναι πολύ καλύτερη από την φετινή που δεν άφησε και τις καλύτερες εντυπώσεις.


Best Film
 Amour
**WINNER** Argo
Beasts Of The Southern Wild
Django Unchained
Les Misérables
Lincoln
Life Of Pi
Silver Linings Playbook
Zero Dark Thirty
   

Best Actress
 Jessica Chastain - Zero Dark Thirty
**WINNER**Jennifer Lawrence - Silver Linings Playbook
Emmanuelle Riva - Amour
Quvenzhané Wallis - Beasts Of The Southern Wild
Naomi Watts - The Impossible

Best Actor
 **WINNER** Daniel Day Lewis - Lincoln
Bradley Cooper - Silver Linings Playbook
Hugh Jackman - Les Misérables
Joaquin Phoenix - The Master
Denzel Washington - Flight

Best Director
 Michael Haneke - Amour
**WINNER** Ang Lee - Life Of Pi
David O Russell - Silver Linings Playbook
Steven Spielberg - Lincoln
Benh Zeitlin - Beasts Of The Southern Wild

Best Supporting Actor
 Alan Arkin - Argo
Robert De Niro - Silver Linings Playbook
Tommy Lee Jones - Lincoln
**WINNER** Christoph Waltz - Django Unchained
Philip Seymour Hoffman - The Master

Best Supporting Actress
 Amy Adams - The Master
Sally Field - Lincoln
**WINNER** Anne Hathaway - Les Misérables
Helen Hunt - The Sessions
Jacki Weaver - Silver Linings Playbook

Best Foreign Language Film
 **WINNER** Amour
No
War Witch
A Royal Affair
Kon-Tiki

Best Original Screenplay
 Flight
Zero Dark Thirty
**WINNER** Django Unchained
Amour
Moonrise Kingdom

Best Adapted Screenplay
 Beasts Of The Southern Wild
**WINNER** Argo
Lincoln
Silver Linings Playbook
Life Of Pi

Animated Feature Film
 Frankenweenie
The Pirates! Band Of Misfits
Wreck-It Ralph
ParaNorman
**WINNER** Brave

Best Original Song
 "Before My Time" from Chasing Ice
"Pi's Lullaby" from Life Of Pi
"Suddenly" from Les Misérables
"Everybody Needs a Best Friend" from Ted
**WINNER** "Skyfall" from Skyfall

Best Art Direction
 Anna Karenina, Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
The Hobbit: An Unexpected Journey, Production Design: Dan Hennah; Set Decoration:
Les Misérables, Production Design: Eve Stewart; Set Decoration: Anna Lynch-Robinson
Life Of Pi, Production Design: David Gropman; Set Decoration: Anna Pinnock
**WINNER** Lincoln, Production Design: Rick Carter; Set Decoration: Jim Erickson

Best Cinematography
 Seamus McGarvey - Anna Karenina
Robert Richardson - Django Unchained
**WINNER** Claudio Miranda - Life Of Pi 
Janusz Kaminski - Lincoln
Roger Deakins - Skyfall

Best Costume Design
 *WINNER** Jacqueline Durran - Anna Karenina
Paco Delgado - Les Misérables
Joanna Johnston - Lincoln
Eiko Ishioka - Mirror Mirror
Colleen Atwood - Snow White And The Huntsman

Best Film Editing
 **WINNER** William Goldenberg - Argo
Tim Squyres - Life Of Pi
Michael Kahn - Lincoln
Jay Cassidy and Crispin Struthers - Silver Linings Playbook
Dylan Tichenor and William Goldenberg - Zero Dark Thirty

Best Documentary (Feature)
 5 Broken Cameras (Kino Lorber), Emad Burnat and Guy Davidi
The Gatekeepers (Sony Pictures Classics), Nominees to be determined
How To Survive A Plague (Sundance Selects), Nominees to be determined
The Invisible War (Docurama Films), Nominees to be determined
**WINNER** Searching For Sugar Man (Sony Pictures Classics) 

Best Makeup
 Hitchcock, Howard Berger, Peter Montagna and Martin Samuel
The Hobbit: An Unexpected Journey, Peter Swords King, Rick Findlater and Tami Lane
**WINNER**Les Misérables, Lisa Westcott and Julie Dartnell
Best Original Score)
 Dario Marianelli - Anna Karenina
Alexandre Desplat - Argo
**WINNER** Mychael Danna - Life Of Pi
John Williams - Lincoln
Thomas Newman - Skyfall

Best Sound Mixing
 Argo, John Reitz, Gregg Rudloff and Jose Antonio Garcia
**WINNER** Les Misérables, Andy Nelson, Mark Paterson and Simon Hayes
Life Of Pi, Ron Bartlett, D.M. Hemphill and Drew Kunin
Lincoln, Andy Nelson, Gary Rydstrom and Ronald Judkins
Skyfall, Scott Millan, Greg P. Russell and Stuart Wilson

Best Sound Editing
 Argo, Erik Aadahl and Ethan Van der Ryn
Django Unchained, Wylie Stateman
Life Of Pi, Eugene Gearty and Philip Stockton
**WINNER - TIED** Skyfall, Per Hallberg and Karen Baker Landers
**WINNER - TIED** Zero Dark Thirty, Paul N.J. Ottosson

Best Visual Effects
 The Hobbit: An Unexpected Journey, Joe Letteri, Eric Saindon,
**WINNER** Life Of Pi, Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer
The Avengers, Janek Sirrs, Jeff White, Guy Williams and Dan Sudick
Prometheus, Richard Stammers, Trevor Wood, Charley Henley and Martin Hill
Snow White And The Huntsman, Cedric Nicolas-Troyan, Philip Brennan, Neil Corbould 

Best Documentary (Short Subject)
 **WINNER** Inocente, Sean Fine and Andrea Nix Fine
Kings Point, Sari Gilman and Jedd Wider
Mondays At Racine, Cynthia Wade and Robin Honan
Open Heart, Kief Davidson and Cori Shepherd Stern
Redemption, Jon Alpert and Matthew O'Neill

Best Short Film (Animated)
 Adam And Dog, Minkyu Lee
Fresh Guacamole, PES
Head Over Heels, Timothy Reckart and Fodhla Cronin O'Reilly
Maggie Simpson In "The Longest Daycare", David Silverman
**WINNER** Paperman, John Kahrs

Best Short Film (Live Action)
 Asad, Bryan Buckley and Mino Jarjoura
Buzkashi Boys, Sam French and Ariel Nasr
**WINNER** Curfew, Shawn Christensen
Death Of A Shadow (Dood van een Schaduw), Tom Van Avermaet and Ellen De Waele Henry


Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...